sportkutya-kölyökválasztás
2006.07.03. 14:37
Ha már van elképzelésünk és az előző kutyánkat sikeresen elrontottuk,...
Ha már van elképzelésünk és az előző kutyánkat sikeresen elrontottuk, itt az ideje, hogy vegyünk egy jó kutyát, amivel a sportkutyások kicsiny táborát növelhetjük. Igen ám, de honnan? Mindenképpen próbáljunk meg néhány szakembert megkérdezni! Lehetőleg olyat, aki műveli is ezt a sportot, van tapasztalata, rálátása, ismeretsége. A focihoz is mindenki ért, mégsem jutunk vele előre... Ha megkérdeztünk néhány hozzáértőt és van is 2-3 alom, próbáljunk válogatni. Milyen szempontok szerint?
Ismét szakembert hívok segítségül. Amikor autót vásárolok, akkor is elhívom a szerelőmet, hogy mondja el a véleményét. Utána már rajtam áll: megfogadom-e a tanácsát vagy sem. Mindenképpen tájékozódjunk a szülőkről. A jó kutya szép is és okos is egyben. Ez nem mindig jön össze. Nézzük meg a szülők munkáját, ha van rá mód, akkor idegen környezetben: Mondhatjuk, hogy azért, mert a kiskutya szülei jól ki voltak képezve, még nem biztos, hogy a kölyök is okos lesz. Ez igaz, de ha a tenyészpár jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott és megcsinált már néhány munkavizsgát, esetleg egy-két versenyen is részt vett, akkor ez már tükrözheti a kölyök idegrendszerét. Még ez sem garancia, csak közelebb kerültünk a jó kutyához. Ezután meg kellene nézni néhány már felcseperedett kölyköt ugyanebből a szülői párosításból. Ha minden stimmel és megvan a kiszemelt alom, akkor jön a neheze: "Melyiket szeressem?"
Családot, gyereket, pénzt otthon hagyva, időt és energiát nem kímélve járjunk a tenyésztő nyakára különböző időpontokban. Általában az okos és jó tenyésztő fogja megmondani, hogy melyik a számunkra ideális eb. Ennek ellenére mi csak válogassunk a szakemberünk segítségével. Több szem többet Iát! Milyen szempontok szerint? Első az egészség! Egészséges szőrzet, jó harapás, kanoknál a herék megléte, az általános viselkedés élénk és magabiztos legyen. Nézzünk meg néhány etetést, az a jó, ha folyamatosan eszik, nem nézelődik, nem sétál el és nem nyammog. Ha többen vannak, a rivalizálás miatt általában jól esznek. Tegyük őket külön-külön az etetés idejére és így is figyeljük meg! A közös játékok során már megkülönböztethetjük őket a rámenősségük alapján. Idegen környezetben a magabiztos viselkedés a kívánatos. Például csúszós kövön a konyhában tegyük le a kölyköt és figyeljük a viselkedését. Ha a farkát felcsapva felderíti a terepet és máris valami rosszaságon töri a fejét akkor ismét közelebb kerültünk a nekünk való kölyökhöz. Szeressen a kiszemelt négylábú játszani, lehetőleg ne csak egy bizonyos tárggyal, pl. gumilabdával, hanem vegyen a szájába fát, bőrt, műanyagot és ridegebb tárgyakat is. Jó, ha nagyon érdekli az apport-tárgy és sokmindenre hajlandó érte, tehát "apportbolond", de ez még nem minden. Sokkal fontosabb a magabiztosság és a mély, stabil fogás készsége Fontos, hogy a zajoktól ne ijedjen meg, ezt vizsgálandó ejtsünk le egy nagy kulcscsomót vagy két deszkát csapjunk össze. Minden képpen kívánatos, hogy ne legyen tériszonya a kölyöknek, például egy asztalra feltéve ne féljen annak a szélére kisétálni és lenézni. Vigyázat, bátrabbak hajlamosak leugrani, amitől megsérülhetnek! Hogyan tesztelhetjük még az alomban lévő kölyköket? Alagutas teszt: Fogjunk meg egy nagy papír szatyrot vagy dobozt, fektessük az oldalára és amikor a kicsi látja, tegyük bele a játékát vagy egy falat finomságot. A szűk bejárat, a sötétség és a papír zörgése elég komoly ellenfél. Ne csak két lábbal belépve, a nyakát nyújtogatva érje el a motivációs eszközt, hanem menjen be teljes testtel, segítség nélkül, bátran. Esernyős teszt: Kérjük meg a tenyésztőt, hogy vegyen a kezébe egy automata esernyőt, szaladjon el az általunk megfogott kölyöktől kb 10 m-re és leguggolva hívja. Amikor a kutyus a táv feléhez ér, nyissa ki az ernyőt és továbbra is hívja kedvesen. Természetesen nem az a cél, hogy a kölyök nekirohanjon az esernyőnek, hanem, hogy ugyanazzal a tempóval fusson a gazdihoz az ernyőt kikerülve. Lehet, hogy elérkeztünk ahhoz a ponthoz, hogy már a tenyésztő agyára mentünk, de sebaj! Az igényes tenyésztőnek ez nem probléma, hiszen valaha ő is vett kutyát. Hiába minden okoskodás, teszt és jótanács, ha a kiszemelt kölyök és leendő gazdája között nincs meg a kölcsönös szimpátia és harmónia. Talán ez a legfontosabb szempont. Sok sikert a választáshoz!
Halász Árpád -Iskolavezető (gkki)
|