Kutya-hősök
2005.01.11. 21:14
Egy eltévedt gyermeket saját kutyája mentett meg
Kutya-hősök / forrás kutya.hu A TV2 június 16-i „Jó Reggelt, Magyarország!” című hírműsorában beszámolt arról, hogy Colorado-államban (USA) egy eltévedt gyermeket saját kutyája mentett meg. A 11 éves kisfiú egy veszélyes hegyvidéki szakaszon kószált el, és kizárólag hűséges társának volt köszönhető, hogy azon a vidéken életben maradt. A kutya ugyanis, miután megtalálta, egy tapodtat sem mozdult kis gazdája mellől: éjszaka nemcsak melegen tartotta az 5 fokos hidegben, de meg is védte a farkasoktól, pumáktól és medvéktől hemzsegő vadonban. Jellemző az állat intelligenciájára, hogy az éjszakai sötétben meg sem próbálta levezetni a gyermeket a hegyről. Reggel aztán a kutya ösztönétől vezérelve elindult, a fiú pedig követte. Kilométereket vezette így a gyereket, közben – annak elmondása szerint – többször megállt, hogy gazdája pihenhessen. A fiút ekkor már csaknem egy napja kereste az állam rendőrsége, kiegészítve kutyás és helikopteres keresőkkel, hivatásos és önkéntes mentőosztagokkal. Az egyik ilyen csoporthoz vezette el őt hűséges kísérője, akinek teljesítménye méltán vívta ki a kétlábú mentők elismerését. A hírt a sajtó világgá röpítette.
A hős kutya egy Pit Bull Terrier volt.
A sajtó felelőssége
Vajon a média miért nem hangsúlyozta ki ezt a tényt? Miért nem hír az, ha éppen egy ilyen kutya ment életet, ráadásul egy kisgyermek életét? S vajon miért hangsúlyozzák ki rögtön a fajtát, ha a ritka harapásos esetek egyikéről van szó? S miért ruházzák sokszor fel Pit Bull névvel a beazonosíthatatlan keverékeket, másfajtájú kutyákat? A sajtó képviselőinek gyalázatos viselkedéséről nem lehet kellőképpen elítélően szólni. Elég annyi, hogy egy remek fajtából – a saját hasznukra – „média-szörnyet” kreáltak. Felhasználva néhány kiragadott (és sokszor eltúlzott) esetet, ami a fajta számlájára írható, világgá kürtölték az új idők közellenségének rémtetteit. Nem számított, hogy a statisztikák szerint a Pit Bull az első tízben nem szerepel a harapásos esetek elkövetői között. Nem számított, hogy a világon mindenhol a német juhászkutyák ölik meg a legtöbb embert. Csak az eladhatóságot biztosító hírverés, a rémisztő szenzáció kellett.
Az Egyesült Államokban minden évben kiosztásra kerül a „Dog Hero of the Year” kitüntető cím, amit egy hősies tettet elkövető négylábú kap. A kitüntetett kutyára egy szépségkirálynőt elhomályosító rivaldafény és hírverés vár: televíziós szereplések, reklámkampányok, stb.. Számomra az idei év kutya hőse az agyonhallgatott fajtájú Colorado-i szuka. Ha végül tényleg ő kapja a megtisztelő címet, remélem, a sajtó nem titkolja tovább a négylábú hős fajtáját.
Érdekes, hogy alig tíz évvel ezelőtt, pontosabban 1993-ban a díjat egy másik Pit Bull kapta (a fajta történetében nem először, s ahogyan őket ismerem, nem is utoljára!). Az alábbiakban az ő történetét olvashatják. Ez az eposz talán még a legelvetemültebb Pit Bull-gyűlőlőkkel is segít megértetni e pompás fajta valódi természetét. Már-már hihetetlen eseményeket örökít meg, s emlékműül szolgál egy nagyszerű kutyának és fantasztikus tetteinek.
|